Vraťme společně eleganci do ulic <3

Jak se vyvíjely podprsenky - od korzetu po push-upku

Podprsenka je dnes již nedílnou součástí oděvu ženy, pojďme se podívat je její historii. První podprsenky vznikaly už v pravěku, či starověku, my se dnes ale zaměříme na jejich moderní vývoj. 

Silueta Belle EpoqueStřihy z roku 1916Spodní prádlo 19161910

Jejich předchůdci byly korzety, které dominovaly 19. století i dobám dřívějším. O těch ale zase někdy jindy. Dnes už pro nás neodmyslitelná část šatníku, tehdy pro ženy znamenala svobodu a také změnu vnímání ženského těla. Především konec 19. století byl spjat s extrémním utahováním korzetů. Podprsenky tak začaly vznikat jednak z obav o zdraví žen a také z vůle feministických hnutí (sufražetek), které jej vnímaly jako nejen jako šněrování těla, ale také ženské svobody.  

"Když najdete břemeno ve víře nebo oděvu, odhoďte je"
spisovatelka Amelia Bloomerová

Jak to celé začalo?

Podprsenka od Herminie Cadolle

Patenty na první prototypy podprsenek vznikaly už v polovině 19. století, obecně je však jako jedna z jejích prvních vynálezkyň považována Francouzska Herminie Cadolle. Původně sloužila jako doplněk k nízkým korzetům. Svůj vynález si nechala patentovat roku 1889. 

V roce 1910 se chystala mladá 19 letá Mary Jacobová na ples debutantek. Dívka měla větší poprsí a trápilo ji, že pod jejími šaty z jemné látky se okolo dekoltu hrubě rýsují kostice jejího korzetu. Spolu se svou služebnou tak vymýšlela způsob, jakým kostice zakrýt a naopak podpořit své přednosti. Ze dvou hedvábných kapesníčků, stuh a šňůrky ušily její první podprsenku. V jejím okolí vzbudila tato novinka zájem a brzy už šila podobné variace také svým známým. Když jí pak jeden muž nabídl za ušití takové podprsenky dolar, vytušila potenciál svého nápadu. Její manžel jí však od podnikání odrazoval a později svůj patent prodala.  

Velkým posunem ve světě podprsenek pak byla 1. světová válka, kvůli které musely mnohé ženy do práce zastávat náročnou práci mužů, což v silně sešněrovaných korzetech nebylo možné. 

Vývoj ve 20. letech

Ve 20. letech pak byla moderní chlapecká postava, což samozřejmě znevýhodňovalo obdařenější ženy. Začaly tak vznikat zmenšující podprsenky, které pomocí šněrování na bocích ňadra zplošťovaly. Podprsenka již byla běžnou součástí oděvu každé ženy.

V roce 1922 si pak Ida Rosenthalová v obchodě všimla, že podprsenka sedí jedné ženě dokonale, zatímco stejný střih další ženě nesedí vůbec, ačkoliv má stejnou velikost. Vrhla se tak do vlastního podnikání a vyvinula vyztuženou podprsenku vhodnou pro ženy všech věkových kategorií. Ve 20. letech také vznikaly první kojící podprsenky. 

Podprsenka 20. létaPodprsenka 20. léta1922

Vývoj individuality v letech 30.

Ve 30. letech začalo vznikat první rozlišení velikosti košíčků podprsenek dle abecedy, konkrétně A až D, objevilo se už také regulování délky ramínek pomocí háčků nebo knoflíků. Do módy se dostal špičatý tvar poprsí, ke kterému tvar košíčků dopomáhal.

Do té doby z pravidla bílé bavlněné podprsenky zažily i revoluci na poli na materiálů. Na trhu už tak bylo možné koupit tuto část oděvu v různém barevném provedení, z různých materiálů, s gumovou výztuhou nebo třeba i push-up efektem. 

Střih ze 30. let

40. a 50. léta ve světě podprsenek

40. léta spolu s 2. světovou válkou opět zvýrazňovala ochranou a praktickou funkci podprsenek, protože bylo nutné, aby ženy opět zastávaly těžkou mužskou práci. Pro film The Outlaw byla navržena speciální podprsenka pro herečku Jane Russell, která měla pozvednout její ňadra. U žen tento vzhled způsobil poprask a její podprsenku chtěla mít ve svém šatníku každá. Při výrobě se také začaly používat dnes již běžné ocelové kostice.
Po druhé světové válce se během rozmachu v 50. letech opět zvedla poptávka po různých střizích, barvách a vzorech podprsenek, začaly se krom kojících šít také podprsenky těhotenské. Vliv Hollywoodských filmů a hvězd zapříčinil popularitu kuželových a spirálovitě vyztužených střihů, jaké nosila třeba Patti Page nebo Marilyn Monroe. 

Jane Russell                Patti page

Jane Russell a Patti Page

Nosit podprsenku 24/7?

V letech 60. se pak postupně upouštělo od používání podvazkových pásů na úkor punčocháčů, podprsenky ale zažívaly dále svou zlatou éru a reklamní kampaně dokonce doporučovaly nosit je 24 hodin denně. Výztuhy se změkčily a podprsenky už zase dodávaly prsům jemnější a přirozenější tvar než v předešlém desetiletí.

Sportovně založené ženy si během 70. let pak mohly užít vznik sportovních podprsenek, které zajistily pohodlí i podporu, zároveň ale předcházely odřeninám od ramínek nebo kostic. 

1965196870. létaSportovní Jogbra

Zde naše povídání o vývoji podprsenek zakončíme, protože Podprsenky střihů 80. let až po současnost jsou mnohým z nás již známy a střihy se už tolik nelišily od těch současných. Tak který ze střihů se nejvíce líbil Vám? Dejte nám vědět do komentářů.