Jaká byla móda 50. let

Každý milovník historické módy zcela určitě rozezná klasickou siluetu 50. let. Útlý pas, široké sukně s nadýchanými spodničkami... Pojďme si v tomto článku trochu více přiblížit módu této dekády a její historické souvislosti.

V polovině 20. století svět ukončil druhou světovou válku, která měla mnohé dopady na životy i ekonomiku. To vše se promítalo také do módy. Válkou méně zasažené Spojené státy na tom byly samozřejmě ekonomicky lépe než rozbořená Evropa. Každý si asi vybaví typickou ženu v domácnosti, vždy krásně upravenou s dokonale naklizenou domácností, a čistými dětmi a jejího galantního manžela, který zajistil celou rodinu. To byl ideál v Americe, ale co u nás? S nastupujícím socialismem bylo v československém státě podporováno, aby i žena chodila do práce a pomáhala tak budovat ekonomickou stabilitu státu a do práce se široké sukně s načechranými spodničkami nebo krinolínou příliš nehodily. Žena v Československu totiž plnila hned několik rolí. Vedle role manželky a matky to byla také role zaměstnankyně, dělnice. I zde však na spodničky přišlo. Tak jako se vším tomu ale bylo o pár let později.

Návrhy od Diora

Silueta

Vraťme se ale zpět k módě. V 50. letech došlo ve světe k rozvoji konfekce, díky které byla móda běžně dostupnější širším vrstvám společnosti. Pokud žena chtěla nové šaty, nebylo tak už nutné si je nechat ušít u švadleny. V módních magazínech této doby, které jsou nám často inspirací, nacházíme krásné štíhlé ženy s elegantní pózou i výrazem. Štíhlý dlouhý krk, úzké paže ňadra vyformována více či méně do špičky, oblé boky a ten vosí pas! Stejně jako dnes i pro mnoho tehdejších dívek byl tento ideál krásy nedosažitelný. Modelky byly velmi štíhlé a pas si často šněrovaly. V 50. letech došlo také k obrovskému rozvoji kinematografie a lidé, zejména ženy, toužily připodobnit se k oblíbené hvězdě. Asi každého napadají jména jako Audrey Hepburn, Merylin Monroe, Grace Kelly nebo třeba Elizabeth Taylor.

Siluety 50. let

Účes

Pokračujme hezky odshora. Že jsou vlasy korunou krásy platilo určitě v každém období. V 50. letech se vlasy zkracovaly do délky pod čelist i nad ramena. Kratší a méně objemný účes vyvažoval bohatost sukní a populární byl zejména u žen v domácnosti. Kratší bob nebyl tak náročný na vytváření účesů, bylo však třeba vlasy častěji stříhat. Nosily se samozřejmě i dlouhé a středně dlouhé účesy. Mladší dívky, stejně jako dnes, preferovaly spíše vlasy dlouhé. Krásnou ilustrací účesů, která se určitě mnohým milovníkům 50. let vybaví je Audry Hepburn ve filmu Prázdniny v Římě. Zprvu dlouhé kadeře si Aurdey nechá zkrátit na velmi krátký účes. Nakadeřené vlasy tak sahaly krátce pod uši. Stejně jako ve 40. letech bylo v módě vlasy ondulovat a vytvářet na nich uhlazené vlny. Ofinu si ženy často nechávaly zastřihnout do půlky čela, čímž získaly poněkud rošťácký vzhled. Elegantní drdoly také nebyly výjimkou.

Audrey Hepburn ve filmu Prázdniny v Římě

K účesům patří neoddělitelně i klobouky. Ty byly v padesátých letech mírně na ústupu, nejčastěji ženy volily spíše menší klobouky nebo pokrývky hlavy. Mezi oblíbené patřily také květiny do vlasů nebo zakomponování šátku do účesu.

Oděv

Z Paříze proudily do celého světa nové střihy a trendy. Mezi nejznámější návrhářská jména tehdejší doby patřil samozřejmě Christian Dior, který zavedl siluety střihů "Y" "H" a "A". Dále Hubert de Givenchy, který oblékal již výše zmíněnu Aurdey Hepburn. Mezi jeho barvy patřily pastelové odstíny růžové, modré i žluté. V neposlední řadě se na scéně opět objevila Coco Chanelle, se svým nenuceným elegantním kostýmkem a dlouhou šňůrou perel. Později v 50. letech se na světový módní trh snaží prosadit i Italská móda. 

Tehdejší přiléhavý živůtek měl mnoho podob, do popředí se dostávají košilové límce a zapínání na knoflíčky i princesový střih, který dokonale vypasuje siluetu. Dekolt byl také často tvarován rafinovaným řasením nebo střižením do "V". Řasené rukávy ustoupily, kopírovaly spíše přirozený zaoblený tvar ramen. Když se někde ubere, musí se jinde přidat... Nejoslnivější částí módy 50. let byly bez pochyby široké sukně v délce ke kolenům a delší. Na bohatosti získávaly díky mnohavrstvým spodničkám a krinolínám. Aby spodničky držely tvar, škrobily si je ženy i dívky cukerným roztokem. Krom kolových a řasených sukní se nosily i pouzdrové sukně zužující se ke kolenům, taktéž v "Tea" délce, tedy pod kolena. Krom samotných šatů byly také velmi populární kostýmky, vypasované pletené svetry, a kalhoty, rovněž se zvýšeným pasem. Saka byla vypasovaná, stejně jako dlouhé kabáty s rozšířenou sukní. Pro tehdejší kabát byl typický také střih "A".

Ikonický kostýmek od Diora

Do módy se dostala pestrá škála barev, krom těch pastelových to byla i červená nebo třeba hnědá. Na popularitě nabíraly také tištěné vzory. Na tehdejší ženě jste mohli vidět různé geometrické vzory včetně puntíků, které se staly typické pro roccabilly styl. Mezi další vzory patřily ty květinové, tartan a také neobvyklé potisky psíků nebo balónků

S rozvojem průmyslu se dostávají umělé materiály i do oděvnictví. Krom halenky z nylonové látky si také ženy mohly dopřát kabelky z umělých materiálů zdobené umělými perlami nebo řasením. Kabelky byly ale samozřejmě stále k dostání kožené či textilní, a to nejrůznějších střihů. Střevíce na vysokém podpatku měly taktéž mnoho střihů. Od kulaté špičky po tu špičatou byly boty zdobeny různými pásky, mašlemi nebo ražením.

Do naší republiky se tato světová móda dostala až v průběhu druhé poloviny 50. let a vrcholila následně v uvolněnějších letech šedesátých.  

Móda z ulic 50. let

Není pochyb, že 50. léta vnesla do světa módy velkou dávku ženskosti, kterou si ženy, unavené válkou a mužskými pracemi, které během ní musely zastat, určitě zasloužily. My dnes můžeme obdivovat, jak elegantní a kouzelné uměly tehdy ženy být, jak nádherné a do detailu propracované byly jejich šaty. Jaký názor máte na módu této dekády Vy? Nacházíte inspiraci z této dekády ve vlastním šatníku? A především... Dokázaly byste si představit žít v kůži (i šatech) tehdejší ženy? Napište nám do komentářů.