Móda 40. let

13.08.2021

V předchozím článku jsme si přiblížili módu 50. let. V následujících článcích budeme postupovat po desetiletích dále do minulosti. Dnes se podíváme na módu a historické souvislosti let 40. 

Asi každému se jako první ve spojení s 40. lety vybaví II. světová válka. Ta přirozeně ovlivňovala veškeré dění a životy zúčastněných zemí. Velmi brzy začal být nedostatek všech materiálů, včetně těch oděvních. Stejně tak vzhled vojenských uniforem se určitým způsobem dostal i do světa módy. Materiál určený pro šití oděvu byl, stejně jako třeba potraviny, určen přídělem. Z počátku desetiletí bylo centrum módy ve Francii. Po obsazení Francie Německem někteří návrháři utekli do neokupovaných zemí, ti, kteří zůstali dál vytvářeli své návrhy, které se však nedostaly za hranice Francie. Už v první polovině 40. let jsme tak mohli u návrhářů z Paříže vidět první široké sukně, jak je známe z let 50. Návrhy oděvů z USA nebo Velké Británie však měly o mnoho hladší a jednodušší linii. Ve střizích byl zohledněn také výše zmíněný nedostatek materiálů. 

U nás byla první polovina 40. let ve znamení Protektorátu Čechy a Morava. Práva žen byla oproti svobodnému Československému státu během nacistické okupace potlačeny. Ženy, které do té chvíle mohly volit a být politicky aktivní i politicky vystupovat, najednou ani nesměly vstoupit do tehdy jediné politické strany - Narodí souručenství. Krom matek malých dětí byla na ženy uvalená pracovní povinnost. Tehdejší žena měla být střídmá a zároveň elegantní. Střídmost se dotýkala jak oděvu, který měla žena celé rodině přešívat, tak třeba i líčení. To mělo být jemné, a ne příliš výrazné. Naopak tomu bylo za oceánem, kde si ženy ve velkém začaly výrazně rudou barvou líčit rty, právě na znamení svobody a ženskosti. 

Silueta

Pro 40. léta je typická poněkud hranatá silueta postavy. Inspiraci k ní můžeme zahlédnou při pohledu na mužskou postavu ve vojenské uniformě. V kurzu byla silueta ve tvaru obráceného trojúhelníku, čehož ženy dosahovaly pomocí vycpávek v ramenou a nabíraných rukávů. Výrazný vrch živůtku přecházel v útlý pas a úzkou sukni střiženou těsně pod kolena. Ideálem většiny mladých žen bylo být štíhlá a vitální.

Účes

Každá správná dáma musela mít dokonale upravené a uhlazené vlasy. Ve 40. letech se ženy pomocí účesů snažily zahalovat či odvracet pozornost od domnělých nedokonalostí své tváře. Pokud například měla žena široký obličej, česala si vlasy více do výšky, aby opticky prodloužila tvar hlavy. Pokud se tvář zdála ženě příliš úzká, vytvářela objem z vlasů na bocích hlavy za ušima. Množství účesů ve 40. letech bylo opravdu velké. Vlasy se ondulovaly, nosila se pokládaná vlna a mnohý si jako první vybaví tzv. "Victory rolls". Jednalo se o prameny vlasů stočených do ruličky, která byla připnutá k hlavě. Na jedné straně tak vzniklo navršené množství vlasů, na druhé pak rulička podobná prstenci. Pozici těchto Victory rolls ženy volily podle tvaru svého obličeje. Někomu slušely sepnuté spíše na bocích hlavy, někomu zase přímo uprostřed. "Roličky" bylo možné různě stáčet a tvarovat, vzniklo tak nepřeberné množství variant účesů. Roličky v účesech získaly také na šířce a zejména ženy s kratšími vlasy pro jejich objem používaly i vycpávky ve tvaru oválků. Kdo si někdy vyzkoušel vytvořit tento účes, pravděpodobně tuší, že je k tomu potřeba dostatek času a především cviku. Ženy tak často navštěvovaly salóny, kde si nechaly vlasy stříhat i upravovat do rozličných účesů. Nejčastěji měly vlasy délku po ramena. Dalším z účesů byl například tzv. "Poodle hair", účes opravdu připomínající pudlíka. Ženy jej vytvářely sepnutím nakadeřených vlasů na vršku hlavy. Dlouhé vlasy se kvůli praktičnosti česaly do drdolů nebo splétaly do copů upevněných k hlavě.

V módě byly samozřejmě i klobouky rozličných tvarů a když bylo třeba více praktičnosti, sáhly ženy po šátku nebo po turbanu.

Oděv

Jak již bylo výše zmíněno, materiálu byl nedostatek a většina z něj putovala k válečným potřebám na frontu. K angorské vlně, do té doby oblíbené, se tak dostali pouze letci, které měla hřát při letech ve velkých výškách. Občas se tak stalo, že si žena z nouze ušila šaty třeba ze závěsů. K zajímavostem také patří, že byl omezen počet knoflíků a kapes při šití nového oblečení. Známým faktem je i to, že nedostatek nylonových punčoch vedl dívky a ženy k malování švu na zadní stranu nohou, aby je tak alespoň simulovaly.

Poválečná móda
Poválečná móda

Jedním z nejvýraznějších rysů tehdejšího dámského oděvu byly nabíraná ramena často doplněna o vycpávky. Návrháři se pro ně inspirovaly u pánských vojenských uniforem. Válka tedy krom nedostatků zasáhla svět módy i vizuálně. Ani při nedostatku materiálů však nebyly střihy strohé a nudné. I s málem látky lze vytvářet rafinované střihy. Například živůtky byly řešeny různými tvary límečků, vázankami, knoflíkovým zapínáním nebo řasením, to krom výstřihů často také tvarovalo dekolt. Ve zdobení se také objevovaly sámky, sklady nebo volánky. Přiléhavý nebo více řasený živůtek byl ukončen útlým pasem. Pouzdrové či áčkové sukně končily těsně pod koleny. Oproti 30. letům tak došlo ke značnému zkrácení, šetřilo se opravdu na každém centimetru. Méně široké sukně byly také praktičtější pro práci. Zajímavosti bylo sukním dodáno díky řaseným volánům či skladům. K praktickým záležitostem nově patřilo využívání zipu. Hospodyňky doma často napodobovaly tzv. zástěrové šaty s nabíranými rukávy od návrhářky Claire McCardell. Velké oblibě se těšily také tvídové kostýmky. Pro praktickou ženu tu pak byly dlouhé kalhoty s vysokým pasem.

Návrháři začali hojně využívat pestře barevné látky a geometrické abstraktní vzory, čímž vybočili z dosud populárních jemných béžových odstínů, případně černé a bílé. U tehdejší moderně oblečené dámy jste tak mohli spatřit výrazně žluté nebo modré tóny, které ve svých návrzích používal třeba Jacques Fath. Bavlněná plátna bývala potištěna různými vlasteneckými motivy, mezi ně patřily například i kotvy.

Výrazným návrhářem, který se na scéně módy objevil po II. světové válce byl Christian Dior. Už tehdy přišel s prodlouženou délkou sukní, které byly bohatě řasené nebo získaly objemu díky spodničkám a krinolínám. Ve svých oděvech užíval také korzetu, často všitého přímo do šatů. V poválečném světě se však jeho návrhy zdály jako mrhání nedostatkovým materiálem a Diorův styl "New Look" se dočkal spíše odsouzení a na svou slávu si musel počkat do následující dekády.  

Zaujala Vás móda této dekády? Navštivte naše oddělení dámské módy. Zde můžete nalézt šaty, blůzky a sukně šité dle původních střihů ze 40. let od návrhářky Lilian Wells, známé jako švadlena z Bloomsbury. Materiál je taktéž vyroben metodikou této doby. Do rukou se Vám tak dostane autentická replika historického oděvu. 

Pletený kardigan do pasu - hořčicový

Tento příjemný hřejivý svetřík do pasu je nezbytností pro nadcházející chladné měsíce. Kardigan je vyroben z pleteného materiálu orlon, který imituje původní materiál vyvinutý ve 40. letech 20. století. Střih samozřejmě také odpovídá původnímu střihu ze 40. let a jak je pro toto období typické, není svetřík úplně upnutý, ale nad pasem je mírně nabíraný. Zapínání je na knoflíky v odpovídajícím odstínu. 

1 399,00 Kč

Pouzdrové šaty se zavinovací sukní Lilian – rudé

Šaty s efektem Femme fatale, to jsou Lilian v rudém odstínu, které Vám učarují svým rafinovaným střihem. Šaty mají obálkový výstřih s řasením a jemně nabírané krátké rukávy. Sukně je zavinovací s volánem. V pase je na straně všitá stuha, která slouží k zavázání nad volánem sukně. Šaty mají skrytý zip na zádech. Tabulku velikostí naleznete v galerii obrázků. Šaty mají zavinovací výstřih, který se dokáže přizpůsobit. Pro ukázku, na fotografiích nosím velikost 8/XS a mé rozměry jsou? obvod prsou 92 cm, pas 70 cm.  Materiál krepdešín, ze kterého je tento kousek vyroben je přesnou imitací dobové látky a je ze 100 % přírodních vláken. Nemusíte se také bát, že by látka prosvítala. Výrobce doporučuje pečovat o tento oděv stejně jako ve 40. letech, abyste tak prodloužili jeho životnost. Jak o ně pečovat se můžete dočíst v článku na mém blogu.   

2 269,00 Kč

Retro šaty s bílým límečkem Dorothy – Navy

Klasické retro propínací šaty Dorothy s bílým kulatým límečkem. Šaty mají propínací živůtek zdobený sámky. V pase jsou vedle sámkování našity na každé straně stuhy pro zavázání za zády. Zip se nachází na boku. Šaty mají krátké nabírané rukávky a kapsy v bocích "áčkové" sukně. Tyto šaty vynikají kontrastní barvou límce a knoflíčků. Tabulku velikostí naleznete v galerii. Materiál krepdešín, ze kterého je tento kousek vyroben je přesnou imitací dobové látky a je ze 100 % přírodních vláken. Nemusíte se také bát, že by látka prosvítala. Výrobce doporučuje pečovat o tento oděv stejně jako ve 40. letech, abyste tak prodloužili jeho životnost. Jak o ně pečovat se můžete dočíst v článku na mém blogu.   

2 269,00 Kč

Retro šaty dle střihu ze 40. let Ruby – pudrově modrá

Autentický střih šatů, který Vás přenese do 40. let minulého století, to jsou šaty Ruby v nebesky modrém odstínu, který je ideální pro nadcházející jarní a letní měsíce. Šaty vytvářejí klasickou siluetu 40. let, mají tedy výraznější ramena. Véčkový výstřih je doplněn jemným řasením u ramenou i okolo dekoltu. Dominantou těchto šatů je kosočtverec, na který navazují dvě stuhy na zavázání za zády, čímž vytvoříte linii pasu přesně dle výšky Vašeho přirozeného pasu. Áčková sukně má v bocích praktické kapsy. Šaty mají skrytý zip v boku. Šaty jsme úplnou náhodou našli také na jedné kresbě ze 40. let v galerii v Lisabonu, můžete si tak být jistá, že nosíte opravdu autenticky ušitý kousek. Jejich výhodou také je, že látka neprosvítá. Na fotografiích mám pod šaty černou neprůsvitnou spodničku a nejde vůbec vidět.  Tabulku veliksotí naleznete v galerii. Materiál krepdešín, ze kterého je tento kousek vyroben je přesnou imitací dobové látky a je ze 100 % přírodních vláken. Nemusíte se také bát, že by látka prosvítala. Výrobce doporučuje pečovat o tento oděv stejně jako ve 40. letech, abyste tak prodloužili jeho životnost. Jak o ně pečovat se můžete dočíst v článku na mém blogu.   

2 229,00 Kč

Černý retro dvouřadý trenčkot Korrina s širokou sukní

Tohle je kabát, který uchvátí Vás i každého, kdo Vás v něm potká! Černý přechodový trenčkot, který je ideální pro jarní a podzimní měsíce má širokou sukni, pod kterou se Vám vejde i kolová sukně se spodničkou. Kabát má klasický špičatý límec, tenké vycpávky v ramenou a praktické hluboké kapsy v bocích. Zapínání je dvouřadé na velké knoflíky. Součástí kabátu je také pásek na vázání, kterým přizpůsobíte obvod pasu přesně na svou postavu. Přibližná celková délka ve velikosti S je 111 cm. Velikost XS je podle mého o něco větší.  Můj pocit z kabátu: Za mě se jedná o opravdu dokonalý kabát, ve kterém jsem se cítila naprosto dokonale. Na nošení je příjemný a pohodlný (na těle je lehký a měkký), umožní volný pohyb rukou do všech stran a nikde netáhne. Pásek drží utažený na uzel a nepovoluje. Co Vám budu povídat, nejraději bych si ho nechala. Materiál: 73% Polyester 23% Viskóza 4% Elastan Doporučené praní: V pračce na 30 nebo suché čištění Tabulku velikostí naleznete v galerii produktu.

4 799,00 Kč

Retro šaty se srdíčkovým výstřihem Trixie - Rudá

Lichotivý střih šatů Trixie sedne opravdu každé ženě. Šaty inspirované střihy ze 40. let zaujmou především překříženým srdcovým výstřihem s jemným nabíráním, které pomáhá tvarovat dekolt. Jemně nabírané polodlouhé rukávy jsou ideální pro nadcházející roční období. Široká sukně v délce pod kolena dotváří elegantní vzhled těchto šatů. Šaty mají skrytý zip na zádech. Doporučuji k šatům vynést opravdu kvalitní a sedící podprsenku, aby podtrhla Váš dekolt. Tabulku velikostí naleznete v galerii obrázků. Materiál: 50% Polyester 30% Nylon 17% Bavlna 3% Elastan. Doporučené praní: Lze prát v pračce na 30 stupňů

1 799,00 Kč

Košilové šaty Catarina – Navy a drobný bílý puntík

Košilové šaty by měly být součástí šatníku každé ženy, tím tuplem by to měly být zrovna šaty střihu Caterina. Retro šaty inspirované střihy 50. let snoubí eleganci a praktičnost. Klasický límeček, krátký rukáv a funkční propínání z nich udělají jeden z Vašich nejoblíbenějších kousků. Široká sukně má kapsy, součástí je také pásek ze stejného materiálu. Látka, ze které jsou šaty ušity se hodí do chladnějších měsíců. Toto jsou šaty, které vynesete opravdu všude. Materiál: 97 % Bavlna 3 % Elastan. Tabulku velikostí naleznete v galerii fotografií Doporučené praní: Lze prát v pračce na 30 stupňů

2 599,00 Kč

Retro šaty Cindy - vínové

Retro šaty Cindy jsou imitací opravdových šatů ze 40. let. Na první pohled jednoduchý střih je ozvláštněn zavazováním na straně kulatého výstřihu, čímž šaty získávají na jedinečnosti. Součástí je také odnímatelná široká stuha, se kterou vykouzlíte dokonalou siluetu. Zapínání šatů je zip na zádech a na knoflíček u krku (zip končí níže, mezi ním a knoflíčkem tak vzniká mezera ve tvaru kapky, která činí výstřih na zádech dokonalým). Sukně šatů se postupně rozšiřuje do kolové, šaty jsou díky ní úžasně rozevláté. Můj dojem z nich? Šaty Cindy potvrzují pravidlo, že v jednoduchosti je ta největší krása! Jedná se o dokonale elegantní střih. Materiál krepdešín, ze kterého je tento kousek vyroben je přesnou imitací dobové látky a je ze 100 % přírodních vláken. Nemusíte se také bát, že by látka prosvítala. Výrobce doporučuje pečovat o tento oděv stejně jako ve 40. letech, abyste tak prodloužili jeho životnost. Jak o ně pečovat se můžete dočíst v článku na mém blogu.   

2 269,00 Kč

Retro vypasovaný kabát ze 100% vlny – Elizabeth

Úžasný kabátek ze 100% vlny bude vaším věrným společníkem v chladných měsících. Je ušit dle originálního střihu ze 40. let. Kabát má širokou sukni (pozor, není kolová, kabátek se hodí spíše k sukním bez objemových spodniček). Kabát má zapínání na jeden knoflík v pase. Rukávy se směrem k manžetám rozšiřují. Skvěle k němu půjdou zejména delší rukavice. Kabát má samozřejmě také kapsy. Sukně kabátu je rozšířena o 4 sklady v zadní části Podšívka je vyrobena ze saténu. Musím říct, že opravdu hřeje. Spodní lem kabátu má poměrně velkorysé založení, je tak možné jej nechat u švadleny prodloužit. Dostupný je ve třech velikostech: S, M a L. Za mě jsou kabáty šity větší, proto prosím ověřte své rozměry, než jej zakoupíte. Velikost S - Průramky: 104 cm - Pas: 82 cm - Délka rukávu od ramene: 56 cm - Šířka rukávu v úrovni paže: 34 cm - Celková délka, měřeno u límce: 110 cm Velikost M: - Průramky: 110 cm - Pas: 96 cm - Délka rukávu od ramene: 57 cm - Šířka rukávu v úrovni paže: 39 cm - Celková délka, měřeno u límce: 113 cm Velikost L: - Průramky: 116 cm - Pas: 98 cm - Délka rukávu od ramene: 58 cm - Šířka rukávu v úrovni paže: 42 cm - Celková délka, měřeno u límce: 116 cm Materiál: 100% vlna Materiál podšívky: 100% polyester Péče: Výrobce doporučuje pouze suché čištění. 

4 389,00 Kč

Retro halenka Poppy - hořčicově žlutá L/14

Tato halenka je krásným univerzálním kouskem pro retro i moderní ženu. Halenka je ušitá dle původního střihu z 40. let. Živůtek je zdobený žabičkovým nabíráním u ramenou, výstřih je řešen přiléhavým límečkem přecházejícím v zapínání na ozdobné knoflíky. Plné, nabírané rukávy s ramenní vycpávkou jsou ukončeny manžetou na dva knoflíčky. Blůza je projmutá v pase, čímž Vám vykouzlí dokonalou siluetu. Materiál krepdešín, ze kterého je tento kousek vyroben je přesnou imitací dobové látky a je ze 100 % přírodních vláken. Nemusíte se také bát, že by látka prosvítala. Výrobce doporučuje pečovat o tento oděv stejně jako ve 40. letech, abyste tak prodloužili jeho životnost.

999,00 Kč 1 349,00 Kč

Hořčicové šaty Marcella

Hořčicové šaty Marcella jsou krásným kouskem ve stylu 40. let. Výstřih do "V" s řasením pod rameny Vám vykouzlí krásný dekolt. Rukávy se sklady na ramenou vytváří tu pravou 40s siluetu. Pas se nachází v přirození výši pasu a má poutka na pásek. Dlouhá áčková sukně má v bocích skryté kapsy, sahá až do půle lýtek. Šaty mají skrytý zip na zádech a součástí je samozřejmě také pásek v barvě šatů. Šaty jsou ideální do zimních měsíců. Doplňte je vínovými nebo emerald doplňky a budete v nich hvězda! Materiál: 65 % Polyester, 2 % Elastan, 33 % Rayon Přibližná celková délka: 119 cm Celková délka sukně: 78 cm Doporučené praní: na 30°C jemný program

2 199,00 Kč

Dlouhé saténové rukavice - černé

Blíží se doba plesů a večírků a s těmito saténovými rukavicemi s délkou do půlky paže na nich budete za tu nejzářivější hvězdu! Pokud se chystáte na akci ve stylu retro nebo zkrátka jen tuto módu milujete, měly by být jedny takovéto rukavičky součástí vašeho šatníku. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit. Velikost je univerzální a díky pružnosti by měla sedět většině velikostem. Materiál: 85 % nylon, 15 % spandex

599,00 Kč

Dlouhé síťované rukavice k večerním šatům - černé

Ať už do divadla nebo na ples, doplňte své šaty těmito rukavičkami, které hned Váš outfit pozvednou na novou úroveň. Pro slavnostnější vzhled vytáhněte rukavice tak vysoko, jak je to možné, pokud jdete naopak na uvolněnější akci, můžete je mírně shrnout a vytvořit tak řasený efekt. Velikost je univerzální, délka rukavic od špičky malíčku je 57 cm Materiál: 80 % nylon, 20 % elastan

599,00 Kč

Tartanové retro šaty Lisa

Hledáte dokonalé šaty k vánočnímu stromečku? Už nemusíte! Tyto dokonalé retro tartanové šaty Lisa v rudém odstínu Vám i Vašim blízkým učarují. Šaty mají typický košilový límeček a jsou celopropínací. Áčková sukně v délce pod kolena má v bocích všité skryté kapsy. Rukávy šatů jsou řasené a vykouzlí Vám typickou siluetu 40. let 20. století. Součástí šatů je také pásek ze stejného materálu. Materiál: 100 % bavna. Jedná se o příjemnou měkkou látku, která Vás v zimě zahřeje. 

2 259,00 Kč

Pletený kardigan do pasu - Navy

Tento příjemný hřejivý svetřík do pasu je nezbytností pro nadcházející chladné měsíce. Kardigan je vyroben z pleteného materiálu orlon, který imituje původní materiál vyvinutý ve 40. letech 20. století. Střih samozřejmě také odpovídá původnímu střihu ze 40. let a jak je pro toto období typické, není svetřík úplně upnutý, ale nad pasem je mírně nabíraný. Zapínání je na knoflíky v odpovídajícím odstínu.

1 399,00 Kč

Retro šaty Shelly - smaragdově zelené

Kouzelné šaty jako vystřižené ze stříbrného plátna 40. let minulého století. Střih je však neuvěřitelně lichotivý a nositelný i dnes. Srdíčkový výstřih je doplněn jemným řasením po stranách, v ramenou jsou tenké vycpávky (možno jednoduše odpárat) pro ten pravý vintage look. Rukávy jsou typicky balónové. Zapínání šatů je řešeno knoflíčkem u krku a výstřihem ve tvaru kapky, na který navazuje skrytý zip. Střih šatů je vypasovaný širokým pruhem látky, který vytvoří siluetu přesýpacích hodin. Na pevno přišitá zavinovací sukně s dokonale elegantním řasením skryje i větší bříško a dokonale sedne každému typu postavy. V sukni jsou také všité skryté kapsy, které z tohoto kousku udělají nejen elegantní, ale praktický model. Materiál krepdešín, ze kterého je tento kousek vyroben je přesnou imitací dobové látky a je ze 100 % přírodních vláken. Nemusíte se také bát, že by látka prosvítala. Výrobce doporučuje pečovat o tento oděv stejně jako ve 40. letech, abyste tak prodloužili jeho životnost. Jak na to se dočtete v tomto článku na mém blogu. 

2 166,00 Kč

Halenka Clarice - krémová

Opravdu jedinečná halenka Clarice uchvátí každého, koho v ní potkáte. Ať už na poradu do kanceláře nebo na romantickou schůzku, rozhodně v ní uděláte skvělý dojem. Halenka má kulatý límeček s výstřih do "V". Zapínání je na knoflíčky, které se uchycují na očka, což je jedním z rafinovaných detailů, které tato halenka má. Pod knoflíčky se nachází zavazování na mašli. Dlouhé balonové rukávy jsou jemně řasené v ramenou a postupně se rozšiřují k manžetě na knoflíček. Halenka má délku do pasu, celkově je ale trošku delší, aby vytvářela klasický volnější look 40. let. Halenku skvěle vynosíte se sukní i kalhotami s vysokým pasem. Materiál krepdešín, ze kterého je tento kousek vyroben je přesnou imitací dobové látky a je ze 100 % přírodních vláken. Nemusíte se také bát, že by látka prosvítala. Výrobce doporučuje pečovat o tento oděv stejně jako ve 40. letech, abyste tak prodloužili jeho životnost. Jak na to se dočtete v tomto článku na mém blogu. 

1 343,00 Kč

Kolová sukně Sylvia - smaragdově zelená

Dokonalá kolová sukně Sylvia ve smaragdově zeleném odstínu. Další z klasických sukní značky The Seamstress of Bloomsbury ušitích dle střihu z roku 1949. Sukně je ušita z pevného plátna, hodí se tak pro nošení po celý rok, zejména ji ale unosíte v chladnějších měsících. Spolu se spodničkou vytvoří dokonalou kombinaci, ve které nezmrznete ani v zimě. Sukně může být těsnější, pokud si nejste jistá velikostí, napište mi a ráda Vám konkrétní velikost přeměřím.  Materiál: Viskóza s bavlnou 

1 199,00 Kč

Zavinovací šaty Peggy - vínové s krémovým límcem

Tyto plně zavinovací šaty v nestárnoucí kombinaci černé a bílé jsou nezbytným kouskem snad do každého šatníku. Šaty vynese jak studentka na zkoušku, tak maminka v očekávání. Jsou tedy vhodné i jako těhotenské šaty, díky plně přizpůsobitelnému pasu a výstřihu. Výstřih je řešen slušivým přiléhavým límečkem, který je ukončen až v pase. Krátké rukávy jsou jemně řasené. Jemné řasení se objevuje také na zádech. Díky rafinovanému zavinovaní je možné zúžit nebo rozšířit obvod pasu. "Áčková" sukně je zdobena jemnými sklady a má kapsy. Tento vzdušný kousek se stane Vaším oblíbeným společníkem především v teplých letních měsících. Na fotografiích vidíte šaty na krásné Monice . Monika nosí velikost 14/16. Tabulku velikostí naleznete v galerii obrázků Materiál krepdešín, ze kterého je tento kousek vyroben je přesnou imitací dobové látky a je ze 100 % přírodních vláken. Nemusíte se také bát, že by látka prosvítala. Výrobce doporučuje pečovat o tento oděv stejně jako ve 40. letech, abyste tak prodloužili jeho životnost. Jak na to se dočtete v tomto článku na mém blogu.

1 919,00 Kč

Zavinovací šaty Peggy černé s krémovým límcem

Tyto plně zavinovací šaty v nestárnoucí kombinaci černé a bílé jsou nezbytným kouskem snad do každého šatníku. Šaty vynese jak studentka na zkoušku, tak maminka v očekávání. Jsou tedy vhodné i jako těhotenské šaty, díky plně přizpůsobitelnému pasu a výstřihu. Výstřih je řešen slušivým přiléhavým límečkem, který je ukončen až v pase. Krátké rukávy jsou jemně řasené. Jemné řasení se objevuje také na zádech. Díky rafinovanému zavinovaní je možné zúžit nebo rozšířit obvod pasu. "Áčková" sukně je zdobena jemnými sklady. Tento vzdušný kousek se stane Vaším oblíbeným společníkem především v teplých letních měsících. Na fotkách vidíte šaty na krásné Monice . Monika nosí velikost 14/16. Tabulku velikostí naleznete v galerii.  Materiál krepdešín, ze kterého je tento kousek vyroben je přesnou imitací dobové látky a je ze 100 % přírodních vláken. Nemusíte se také bát, že by látka prosvítala. Výrobce doporučuje pečovat o tento oděv stejně jako ve 40. letech, abyste tak prodloužili jeho životnost. Jak na to se dočtete v tomto článku na mém blogu.

1 919,00 Kč

Černá kolová sukně – Isabelle XS

Kouzelná kolová sukně ušitá dle střihu z přelomu 40. a 50. let. Zapínání je na bílý knoflík v pase a skrytý zip v levém boku, které je doplněno detailem tří dalších knoflíků, ty imitují zapínání na knoflíkovou dírku. Dokonalá sukně na letní procházku po pláži nebo protančené večery. Sukně je ušita z jemného a rozevlátého krepdešínu. Materiál krepdešín, ze kterého je tento kousek vyroben je přesnou imitací dobové látky a je ze 100 % přírodních vláken. Nemusíte se také bát, že by látka prosvítala. Výrobce doporučuje pečovat o tento oděv stejně jako ve 40. letech, abyste tak prodloužili jeho životnost.

1 099,00 Kč 1 399,00 Kč

Retro kalhoty Audrey ve stylu 40. let - čokoládově hnědé

Ne vždy je chuť obléct šaty, zejména s blížícím se podzimem. Proto jsem pro Vás ulovila tyto jedinečné a stylové kalhoty ve stylu 40. let. Kalhoty mají široké nohavice zakončené širokým lemem, skryté zapínání a samozřejmě kapsy. Jsou tvarovány sklady u pasu. Pas je opravdu pevný a celkově jsou kalhoty šité o velikost menší, proto doporučuji vzít raději o velikost větší.  Ať už Vás čeká běhání po městě nebo jdete do práce, tyto kalhoty Vás určitě nezklamou. Při výběru velikosti se řiďte tabulkou velikostí a neváhejte se ozvat, pokud si s velikostí nevíte rady.  Materiál: 100 % autenticky vyrobená látka dle postupů ze 40. let, polyester a viskóza. Materiál není pružný, jedná se o příjemné, ale pevné plátno, které se hodí do chladnějších měsíců. Jak o oděvy této značky pečovat se můžete dočíst ve článku , který jsem pro Vás připravila na blogu.

1 449,00 Kč

Zavinovací šaty Peggy - vlčí máky XS, S, M, L

Tyto plně zavinovací šaty s potiskem vlčích máků na krémovém podkladu jsou nezbytným kouskem snad do každého šatníku. Šaty vynese jak studentka na zkoušku, tak maminka v očekávání. Jsou tedy vhodné i jako těhotenské šaty, díky plně přizpůsobitelnému pasu a výstřihu. Výstřih je řešen slušivým přiléhavým límečkem, který je ukončen až v pase. Krátké rukávy jsou jemně řasené. Jemné řasení se objevuje také na zádech. Díky rafinovanému zavinovaní je možné zúžit nebo rozšířit obvod pasu. "Áčková" sukně je zdobena jemnými sklady. Tento vzdušný kousek se stane Vaším oblíbeným společníkem především v teplých letních měsících. Materiál krepdešín, ze kterého je tento kousek vyroben je přesnou imitací dobové látky a je ze 100 % přírodních vláken. Nemusíte se také bát, že by látka prosvítala. Výrobce doporučuje pečovat o tento oděv stejně jako ve 40. letech, abyste tak prodloužili jeho životnost.

1 449,00 Kč 2 359,00 Kč

Retro květinové šaty Maria s obálkovým výstřihem XS, S, M, L

Retro šaty s jednoduchým, ale rafinovaným střihem, který sedne každé postavě. Falešně zavinovací výstřih se přizpůsobí Vašemu dekoltu. Rukávy jsou dostatečně široké a pohodné. Zapínání šatů je na skrytý zip na zádech, na kterých je taktéž výstřih do V, což oceníte zejména v teplých letních měsících. Romantický potisk žlutých, růžových a modrých květin se nachází na meruňkově růžovém podkladu. Šaty mají širokou sukni a nechybí samozřejmě ani kapsy v bočních švech. Jsou to opravdu nádherné romantické šaty, se kterými zazáříte na dovolené, v práci, ve škole nebo třeba na procházce v parku. Šaty sahají pod kolena, přibližná celková délka je 112 cm. TIP: Šaty jsou sice z pružného materiálu, přesto jsou ušity trochu těsněji, mějte to tedy na paměti při výběru velikosti. Pokud si nejste velikostí jistá, napište mi do chatu na stránkách (nebo také na e-mail, Instagram direct, Messenger…) a spolu najdeme nejlepší velikost právě pro Vás. :) Materiál: 97 % Bavlna, 3 % Elastan Doporučené praní: jemný program na 30 °C

1 499,00 Kč 2 049,00 Kč